Etter to år som bonde på Braarud gård begynner tallene endelig å bevege seg i riktig retning for Jon Almaas. Men selv om regnskapet viser pluss for første gang, er det langt fra noen gullgruve.
I siste episode av TV-serien «Jon blir bonde» går Almaas gjennom gårdsøkonomien sammen med rådgiver Maren Holte i Norsk Landbruksrådgiving. Og programlederen legger ikke skjul på at livet som bonde har vært dyrere enn han hadde sett for seg.
– Jeg føler at pengene renner ut, det er mange utgifter, sier Almaas i episoden.
Første året gikk gården med 169.500 kroner i underskudd. Derfor var spenningen stor da tallene for år nummer to skulle oppsummeres. Nationen omtalte saken først.
Kuttet kostnader på gården
Denne gangen hadde Jon Almaas bestemt seg for å tenke mer som en «forretningsbonde». Målet var enkelt: kutte kostnader og drive smartere.
Regnskapet som presenteres i programmet gjelder kun dyrking av korn og belgvekster. Utgifter knyttet til sauer, geiter og høner er holdt utenfor.
Ved å bruke gratis såkorn og lokal grisegjødsel klarte Almaas å redusere kostnadene betydelig – fra 554.000 kroner til 477.000 kroner.
– Jeg har kuttet kostnader, for en forretningsbonde, sier han fornøyd i episoden.
Inntektene kom blant annet fra salg av hvete, erter og svarthavre. I tillegg fikk gården betydelige tilskudd fra staten.
LES OGSÅ : Jon Almaas opplevde jordskjelvet: – Var redd for å få fjøset i hodet
Statstilskuddet ble avgjørende
Tilskuddet økte kraftig fra året før og endte på 303.000 kroner. Samlet havnet inntektene på rundt 660.000 kroner.
Dermed gikk gården fra røde tall til et overskudd på 183.000 kroner.
– Jeg har snudd det negative til noe positivt, sier Almaas.

Han understreker samtidig at landbruk handler om langsiktighet.
– År nummer to har vært et superår. Og det viser at man i landbruket ikke må konkludere for tidlig.
Men hjemme rundt kjøkkenbordet blir optimismen raskt moderert av kona Ellen Christin Heider.
– Dette begynner å hjelpe, men vi kan ikke leve av dette fortsatt. 90.000 på hver blir litt lite, sier hun.
Innrømmer at regnskapet ikke viser alt
Da Nationen tidligere besøkte Almaas, fortalte han at regnskapet som vises på TV er ganske forenklet.
Utgifter til dyrefôr, reparasjoner og flere løpende kostnader er ikke tatt med i oversikten. Likevel mener han utviklingen går riktig vei.
– Jeg har tjent mye mer enn det jeg tjente i fjor. Og potetene er ikke med der, det vil komme oppå.
TV-profilen mener samtidig at norsk landbruk er helt avhengig av statlige tilskudd.
– Hvis det ikke hadde vært tilskudd, hadde det ikke vært noen vits å drive.
Han tror også mange bønder har blitt hengende etter økonomisk fordi de først og fremst drives av kjærligheten til yrket – ikke av jakten på profitt.
– De aller fleste bønder er bønder fordi de liker å drive med dyr, kroppsarbeid, være ute i naturen og produsere mat. Men de hater forretningsdelen av det.