onsdag, desember 24, 2025

Tryg advarer: Slik unngår du parkeringsskader i førjulstiden

av Elisabeth

Fulle kjøpesentre, stressede sjåfører og parkeringsplasser som føles smalere for hvert år. For mange nordmenn er dette en like fast del av førjulstiden som ribbe og julegaver. Nå viser en fersk undersøkelse at frustrasjonen er stor – og konsekvensene dyre.

I en ny undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring svarer hele 81 prosent at de synes parkeringsplassene er for trange. Samtidig har bilene blitt betydelig større de siste årene, uten at parkeringsplassene har fulgt etter.

kred: Tryg Forsikring

– Den norske bilparken har blitt 10–15 centimeter bredere de siste 20 årene, men bredden på parkeringsplassene er stort sett den samme. Kombinerer du dette med julestress og stappfulle kjøpesentre, kan vi garantere at tusenvis får en bulk til jul, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.

Tall fra Finans Norge viser hvor alvorlig dette faktisk er. Bare den siste uken før jul i fjor ble det meldt inn over 9.000 parkeringsskader til forsikringsselskapene. Regningen endte på over 200 millioner kroner – for små bulker, riper og sammenstøt som ofte skjer i lav fart.

Ifølge Tryg er det nettopp kombinasjonen av høye skuldre og dårlig plass som er den største synderen.

– Høye skuldre øker risikoen for småskader, irritasjon og unødvendige forsikringssaker i en allerede travel førjulstid. Parkeringsskader er både irriterende, tidkrevende og helt unødvendige, sier Borge.

De fleste skadene skjer ved store kjøpesentre, særlig i ettermiddagsrushet når mange har dårlig tid og tålmodigheten er tynnslitt. Likevel finnes det noen enkle grep som kan redusere risikoen betraktelig.

Tryg råder bilister til å velge parkeringsplasser litt lenger unna inngangen, der det ofte er bedre plass og færre biler tett på. Det kan bety noen ekstra skritt – men også langt lavere risiko for en dyr overraskelse før jul.

– Det er ofte litt flere ledige plasser og bedre plass lengst unna inngangspartiet til kjøpesentrene. I tillegg reduserer du risikoen for at noen andre kommer borti din bil, sier Borge.

Har du mulighet, kan det også lønne seg å ta julehandelen senere på kvelden, når trykket er lavere og tempoet roligere. Det kan spare både lommeboka og julestemningen.

Du liker nok disse