onsdag, desember 3, 2025

Julegryta gir håp – settes ut for 125. året på rad

av Elisabeth

Når desembermørket senker seg og vi skrur på julelysene hjemme, skjer det også noe annet som har blitt en viktig del av norsk førjulstid i 125 år: Frelsesarmeens julegryte settes ut over hele landet. Siden 1901 har de røde grytene samlet inn midler til mennesker som sliter, og tradisjonen står like sterkt i år som den gjorde for mer enn et århundre siden.

I desember kan du møte de frivillige som står ute i kulda for å gjøre verden litt varmere – bokstavelig talt. De rundt 250 julegrytene blir plassert fra sør til nord, og formålet er det samme hvert år: å hjelpe dem som gruer seg til jul.

En tradisjon bygget på varme og omtanke

Thomas MacKinnon, velferdskoordinator i Frelsesarmeen, er blant dem som kjenner på takknemligheten hver desember.

– VARMER: Thomas MacKinnon i Frelsesarmeen sier det varmer å se hvor mange som bidrar, både som givere og frivillige, til julegryta. Foto: Mette Randem / Frelsesarmeen

– Å stå ute ved julegryta varmer selv i den verste desember-kulda, sier han.

Han forteller at det ikke bare handler om å kle seg godt, men om gleden ved å møte mennesker som vil bidra. I fjor fikk rundt 16 000 husstander hjelp til jul – og behovet er fortsatt stort.

– Uten de mange bidragene fra små og store givere kan ikke vi hjelpe med å gi mat, klær, omsorg og felleskap for mennesker som trenger å bli sett og få en håndsrekning, understreker MacKinnon.

Hvor settes julegrytene ut? Her finner du dem i desember

Frelsesarmeen opplyser at julegrytene hvert år plasseres på sentrale møteplasser, ofte der folk er på vei inn og ut av butikker eller stopper opp i julehandelen. Her er en oversikt over typiske steder der grytene settes ut over hele landet:

Oslo
– Oslo S
– Karl Johans gate
– Egertorget
– Aker Brygge
– Majorstuen (rundt T-banestasjonen)

Viken
– Strømmen Storsenter
– Sandvika Storsenter
– Drammen sentrum
– Fredrikstad Torv
– Sarpsborg sentrum

Innlandet
– Hamar sentrum
– Gjøvik Gågata
– Lillehammer Stasjon og Storgata

Vestfold og Telemark
– Tønsberg Torv
– Sandefjord sentrum
– Porsgrunn sentrum
– Skien Handelstorget

Agder
– Kristiansand sentrum (Markens)
– Arendal Torvet

Rogaland
– Stavanger sentrum
– Sandnes Langgata
– Haugesund sentrum

Vestland
– Bergen sentrum (Torgallmenningen)
– Åsane Storsenter
– Førde sentrum

Møre og Romsdal
– Ålesund sentrum
– Molde Storgata
– Kristiansund sentrum

Trøndelag
– Trondheim Torg
– Solsiden
– Stjørdal sentrum

Nord-Norge
– Tromsø Storgata
– Bodø Glasshuset
– Harstad sentrum
– Alta Amfi

Aktuelle plasser kan variere lokalt, men fellesnevneren er tydelig: julegryta står der folk ferdes.

Behovet fortsetter – spesielt for barnefamilier

Frelsesarmeen måler jevnlig hvordan økonomien påvirker folk flest, og spesielt familier med stram økonomi. Selv om noen endelig opplever litt bedre økonomi, står mange fortsatt fast i vanskelige situasjoner.

Tallene fra Fattigdomsbarometeret viser at barnefamilier er blant dem som sliter mest. Mange bekymrer seg for om de i det hele tatt har råd til å feire jul.

Julegryta – en lokal hjelpende hånd

En av grunnene til at aksjonen har overlevd i 125 år, er at pengene som samles inn lokalt også blir brukt lokalt. Det gir trygghet både for givere og mottakere. Og det er behov for hver eneste krone – til mat, klær, gaver, varme rom og gode møteplasser.

Frelsesarmeen minner om at selv små bidrag gjør en stor forskjell i noen andres hverdag.

Du liker nok disse