Kunder vil ha større rabatt på datovarer: – Hvorfor ikke sette ned mer?

av Elisabeth Skår Ertesvåg

Tilbudsdisken har blitt et fast stoppested for mange nordmenn på handletur. Her kan man gjøre et kupp, spare penger og samtidig bidra til å redusere matsvinn.

Men er rabattene egentlig store nok?

Det spørsmålet har skapt debatt etter at flere kunder har reagert på at varer som nærmer seg utløpsdato ofte bare settes ned med 20, 30 eller 40 prosent. Tv2 omtalte saken først.

Mener butikkene burde kutte prisene mer

En av dem som reagerer er 27 år gamle Kim Rune fra Ski. På diskusjonsforumet Reddit stilte han et spørsmål som mange tydeligvis hadde meninger om:

Hvorfor ikke øke rabattene når målet er å redusere matsvinn?

Ifølge TV 2 opplever han at rabattnivåene i tilbudsdiskene har blitt lavere de siste årene.

Han mener butikkene tidligere oftere satte ned varer med 50 prosent, mens det nå er vanligere å se lavere rabatter.

For ham handler dette både om privatøkonomi og miljø.

Tilbudsdiskene er populære

Mange kunder oppsøker tilbudsdisken nettopp fordi de ønsker å redde mat som ellers kunne blitt kastet.

Da TV 2 besøkte flere dagligvarebutikker i Oslo, fant de store forskjeller mellom kjedene. Hos Kiwi var varene gjennomgående satt ned med 50 prosent, mens Extra brukte 40 prosent rabatt i sin «Matredder’n»-disk. Hos enkelte Rema-butikker ble mange varer solgt med 30 prosent rabatt.

Forskjellene har fått flere kunder til å diskutere hvor grensen bør gå mellom lønnsomhet og kampen mot matsvinn.

Forsker: Hvis maten ikke blir solgt, bør rabatten økes

Seniorforsker Marie Hebrok ved SIFO mener svaret i stor grad avhenger av resultatet.

– Hvis rabattene ikke er store nok til at varene blir solgt, og dette fører til at varene blir kastet, bør butikkene øke dem for å unngå matsvinnet, sier hun til TV 2.

Hun peker samtidig på at Norge nylig har fått en egen matsvinnlov som skal bidra til at butikkene jobber mer systematisk med å redusere svinn.

Matsvinn er ikke bare et miljøproblem. Det representerer også store økonomiske tap.

Slik forklarer butikkjedene rabattene

Dagligvarekjedene mener dagens ordninger fungerer godt.

Rema 1000 opplyser at rabattene varierer mellom 20 og 70 prosent, avhengig av blant annet holdbarhet og lokale forhold. I løpet av 2025 ble 23 millioner varer reddet gjennom nedprising, ifølge kjeden.

Kiwi forteller at de har brukt 50 prosent rabatt på datovarer siden 2016, og at rundt 90 prosent av de nedprisede varene blir solgt.

Coop opplyser at varene i «Matredder’n»-diskene normalt settes ned 40 prosent, mens enkelte varer som har passert best før-dato kan få opptil 70 prosent rabatt.

Stadig viktigere for mange familier

I en tid der mange opplever høyere matpriser, har tilbudsdiskene fått større betydning for mange husholdninger.

Samtidig ønsker både kunder, butikker og myndigheter å redusere mengden mat som ender i søpla.

Spørsmålet er derfor om større rabatter kan være nøkkelen til å redde enda mer mat – eller om dagens nivå allerede er høyt nok til å få varene ut av butikkene før de må kastes.

Du liker nok disse