Reiseåret 2026 banker på døren, og ifølge Apollo er vi på vei inn i et år der ferien blir mer personlig, mer sanselig og litt mer meningsfull. Det handler ikke bare om hvor vi skal, men om hvordan vi vil ha det når vi kommer dit. De små øyeblikkene får større plass – alt fra stemningen i en lokal matbutikk til følelsen av å stå på en fjelltopp ved solnedgang.

–2026 blir året da vi reiser med hjertet først, og personlige opplevelser styrer ferievalgene. Vi reiser ikke lenger bare for å komme oss bort, men for å kjenne på noe og for å lære, smake, oppleve og leve litt annerledes for en stund, sier Beatriz Rivera, kommunikasjonssjef i Apollo.
Og trendene som peker seg ut, viser nettopp dette nye reisebehovet.
1. Hotellhopping – flere opplevelser på samme sted
Mange vil bo på flere hoteller på samme destinasjon for å utforske ulike områder. Etterspørselen etter slike kombinasjonsreiser har økt betydelig hos Apollo det siste året.
2. Pakkereisens store comeback
Etter år med reiseuro velger flere ferdig tilrettelagte turer igjen. Unge voksne ser verdien av å overlate planleggingen til ekspertene.
3. Matopplevelser som hovedmål
Alt fra supermarked-safari til små lokale kjøkken er med på å forme reiseplanene. Maten er rett og slett en attraksjon i seg selv – noe som passer perfekt for alle som elsker å ta med nye smaker hjem på kjøkkenet.
4. Ferie på egne premisser
Sport, kultur, kunst, trening – ferien brukes til å dyrke lidenskapene våre. Apollo melder at hele 80 prosent av deltakerne på treningsreiser er kvinner.
5. Solo – men sosialt
Singelreisen vokser kraftig. Mange reiser alene, men ønsker fellesskap underveis. Bruken av solo-hotelletfilter har økt med 83 prosent globalt.
6. Hele familien på tur
Storfamilien samles igjen på ferie, ofte i villaer og feriehus. Det handler om fellesskap og felles minner – noe mange setter stadig høyere.
7. Rolige hobbyferier
Fotturer, sykling og naturopplevelser gir pusterom. I Hellas øker interessen for regioner som Epirus og Zagoria, der naturen byr på mektige øyeblikk langt fra masseturismen.
8. Hoteller som selve reisemålet
Unikt design, sportshoteller, boutiquehotell – stedet du bor er like viktig som stedet du reiser til. Mange velger hotell som opplevelsen i seg selv.
9. Skuldersesongen blir den nye høysesongen
Økende varme gjør at flere foretrekker å reise utenfor sommerrushet. Klassiske reisemål i september og oktober oppleves magiske uten trengsel.
10. Glowcation – velvære som hovedmål
Koreansk hudpleie, naturbaserte spa, olivenoljemassasje – velvære er ikke lenger noe vi gjør før ferien, men selve grunnen til å dra.
Til slutt oppsummerer Rivera trenden slik:
– 2026 blir et år med nysgjerrighet og lekenhet i sentrum. Vi vil utforske, men også lande litt. Reise saktere, men oppleve dypere. Det er ikke antall land som teller, men hvor mye vi får ut av hvert øyeblikk.