Det som skulle bli et helt vanlig oppussingsprosjekt, endte i stedet som et eventyr for en mann i byen Neuville-sur-Saône i Frankrike.
Ifølge CBS News og Le Progrès støtte han på flere plastposer mens han gravde i hagen. Innholdet? Fem gullbarrer og en mengde gullmynter – til sammen verdt over 8 millioner kroner.
– Eierskapet til en skatt tilhører den som finner den på egen eiendom, heter det i den franske sivilkoden fra 1800-tallet, ifølge Le Progrès.
Da mannen kontaktet lokale myndigheter, kunne de raskt slå fast at funnet ikke stammet fra et arkeologisk sted. Dermed var det lovlig å beholde alt sammen.
Gullet var lovlig – men mysteriet består
Politiet undersøkte gullet nærmere og fant ut at det var smeltet ned lovlig for 15–20 år siden ved et raffineri i nærheten. Serienumrene viste at ingenting var stjålet.
Likevel vet ingen hvem som la den verdifulle skatten under bakken. Den tidligere eieren av huset er død, og dermed kan historien bak gullet forbli et mysterium.

Med dagens gullpris på over 4.000 dollar per unse, har skatten trolig økt i verdi siden den ble funnet tidligere i år. Det franske lovverket er tydelig: finner du en skatt på din egen eiendom, og ingen kan bevise eierskap, er det du som eier den.
For mannen i Neuville-sur-Saône ble drømmen om et svømmebasseng byttet ut med en helt annen luksus – gull verdt millioner.
Flere har opplevd lignende funn
Slike oppdagelser skjer oftere enn man skulle tro. I 2024 fant et par i California gullmynter verdt 10 millioner dollar mens de luftet hunden på egen eiendom.
Året før snublet en mann i Tyskland over gullbarrer og mynter til en verdi av 150.000 dollar, og i Storbritannia oppdaget et ektepar 260 gullmynter under kjøkkengulvet sitt – som senere ble solgt for nesten 1 million dollar på auksjon.