fredag, januar 2, 2026

Synes du plastposen er dyr? Dette går pengene faktisk til

av Eivind Ertesvåg

Mange har irritert seg over at plastposen i butikken har blitt stadig dyrere. For noen føles det som nok en skjult avgift i en allerede presset hverdag. Men vet du egentlig hvor pengene havner – og hvem som faktisk får dem?

I butikker som er medlem av Handelens Miljøfond, går store deler av posepengene direkte til miljøtiltak. Likevel er det fortsatt mange som tror at butikkene selv sitter igjen med hele beløpet.

– Mange tror at posepengene går rett i lomma på butikkene. I våre medlemsbutikker stemmer ikke det, siden de betaler en kontingent på fire kroner per pose til oss, sier Cecilie Lind, daglig leder i Handelens Miljøfond.

Et bevisst grep for å få ned forbruket

Hensikten med dyrere plastposer er først og fremst å få folk til å bruke færre av dem. Ordningen er en del av Norges oppfølging av EUs mål om maks 40 plastposer per innbygger i året.

Tallene viser at tiltaket virker. Nordmenn bruker langt færre plastposer enn før, og samtidig har pengene bidratt til omfattende miljøprosjekter – både i Norge og internasjonalt.

Så langt har plastposekontingenten finansiert over 3700 miljøtiltak, og mer enn to milliarder kroner er delt ut til ulike prosjekter.

Konkrete resultater langs kysten og i nærmiljøet

Pengene har gitt svært håndfaste resultater. Over 22 000 tonn avfall er ryddet, mer enn 35 000 spøkelsesteiner og 11 600 båtvrak er fjernet, og utslipp av gummigranulat fra kunstgressbaner er redusert med hele 95 prosent på hundrevis av anlegg.

Foto: Fride Rivø Lie

Gjennom Rydd i Tide-programmet er mer enn halvparten av Norges ytre kyst ryddet. Programmet er helfinansiert av Handelens Miljøfond og har blitt en viktig del av kampen mot plastforsøpling i havet.

Viktig å vite: Ikke alle poser gir miljøgevinst

Samtidig advarer Handelens Miljøfond mot at ikke alle dyre plastposer faktisk bidrar til miljøtiltak. I dag står medlemsbutikkene for rundt 80 prosent av plastposene som selges i Norge, men noen butikker har økt poseprisen uten å være med i ordningen.

– Det er viktig at forbrukerne vet at ikke alle butikker betaler posekontingent. I noen tilfeller beholder butikken hele inntekten selv, sier Lind.

Cecilie Lind, daglig leder i Handelens Miljøfond, mener det er viktig at forbrukerne vet at ikke alle butikker betaler posekontingent. Foto: Max Emanuelson

Hun oppfordrer kundene til å sjekke om butikken er medlem av Handelens Miljøfond dersom de vil være sikre på at pengene går til miljøet.

Selv om posepengene i mange butikker gjør nytte for seg, er budskapet klart: Den mest miljøvennlige løsningen er fortsatt å ta med eget handlenett.

– Plastposer er unødvendig plast og gir utslipp både ved produksjon, transport og forbrenning. Den beste løsningen er fortsatt å ta med handlenett eller bruke andre ombruksalternativer, sier Lind.

Du liker nok disse