Denne sommeren skrur Diplom-Is tiden tilbake. Syv kjente iskremklassikere kommer i retroemballasje – og for mange kan det bli et lite gjensyn med barndommens sommerferier.
Isen mange vokste opp med
Det er få ting som kan vekke sommerminner like raskt som lyden av frysedisken, lukten av solkrem og synet av en is du spiste som barn.
Nå henter Diplom-Is frem nostalgien for fullt. Denne sommeren kommer nemlig flere av de mest kjente iskremklassikerne tilbake i emballasje inspirert av 70-, 80- og 90-tallet.
Det gjelder blant annet Lollipop, Sol-is, PinUp, Gullpinne, Sandwich og Krone-Is med jordbær og sjokolade. Smaken skal være den samme som før – men ispapiret får et tydelig preg av «gamledager».
Lollipop fyller dessuten 60 år i år.
– Når vi henter frem igjen noen av de mest ikoniske designene nå, så er det for å hylle iskremen som har fulgt nordmenn gjennom generasjoner og samtidig vekke gode minner til live. Flere av isene nærmer seg 60 år eller mer, og Lollipop fyller faktisk 60 år i år, sier Hanne Krogstad, merkevaresjef i Diplom-Is.
Derfor treffer retro-is så sterkt
For mange handler ikke is bare om smak. Det handler om sommerferie, besteforeldre, kioskturer, bilturer, småpenger i hånden og den store følelsen av å få velge selv.
Diplom-Is opplyser at retrodesignet ikke nødvendigvis er de aller første pakkene isene hadde, men designuttrykk inspirert av emballasjen mange husker best.
Blant detaljene som trekkes frem, er det grønne og gule geometriske mønsteret på Lollipop og skattekisten på Gullpinne.
– Disse isene har vært på markedet i en årrekke, og folk kjenner dem igjen både på smaken og på pakningen. Mange vil gjenkjenne de sterke fargene, mønstrene og detaljene fra disse årene, sier Krogstad.
Hjerneforsker Marte Roa Syvertsen forklarer at det ikke er tilfeldig at en kjent smak kan sende oss rett tilbake i tid.
– Smak og lukt er tett koblet til hjernens systemer for minner og følelser. Derfor kan en kjent smak plutselig sende oss tilbake til barndommen, ikke bare som et minne, men også som en følelse, forteller hun.
Disse isene får retrodrakt
Retrodesignet kommer i en begrenset periode gjennom sommeren, i butikker som selger Diplom-Is.
Småisene som omfattes er Krone-Is jordbær, Krone-Is sjokolade, Sandwich, Sol-is, Lollipop og Gullpinne. I tillegg kommer flerpakninger av Krone-Is jordbær, Krone-Is sjokolade, Sandwich, Lollipop og PinUp.
Her er klassikerne:
Sol-is: lansert i 1967
PinUp: lansert i 1950
Gullpinne: lansert i 1968
Krone-Is sjokolade: lansert i 1968
Krone-Is jordbær: lansert i 1953
Sandwich: lansert i 1970/71
Lollipop: lansert i 1966
For mange blir nok dette mer enn bare en is. Det blir et lite stykke norsk sommerhistorie i hånden.